Технологія SMART. Як зробити планування ефективним?

Технологія SMART. Як зробити планування ефективним?

Бізнес сьогодні терпить неймовірну кількість труднощів і стикається з величезним числом випробувань, більшість з яких стають фатальними. Як же уберегти свою справу і залишитися на плаву? Грамотно все спланувати!

Мало хто знає, але етап "планування" займає приблизно 60% усього бізнес-процеса. І тут йдеться не про попереднє планування справ, а про повсюдний, тому як ідеальної моделі не існує і завжди потрібно доопрацювання.


Технік планування є неймовірна множина, але сьогодні ми розглянемо найпростішу і найзрозумілішу — технологію постановки цілей SMART, яка розшифровується як:

  • S — specific — конкретна;
  • M — measurable — вимірна;
  • A — achievable — досяжна;
  • R — relevant — значима;
  • T — time — bound — обмежена в часі.

Давайте розберемо значення кожної мети.

1. Конкретна

Мета має бути максимально зрозумілою і конкретною — план буде виконаний тільки тоді, коли буде ясний кожному. До того ж існує єдине правило: одна мета — один результат. У меті не може бути декілька результатів, тому важливо відразу розуміти, що ви хочете мати у результаті.

2. Вимірна

Якщо результат не може бути виміряний, то це не результат. Приготуйтеся планувати цифри і не бійтеся помилитися. Якщо ви вказали трохи більше, ніж можете отримати поточними ресурсами, доведеться думати, де узяти ще(і ви точно знайдете).

3. Досяжна

Мета має бути реальна. Не варто ставити собі надамбітні завдання — чим більше невдач підряд ви терпітимете, тим менше мотивації буде до кожного нового завдання.


4. Значима

Завдання буде виконано за найважливішої умови — вона матиме значення для виконавця. Які вигоди принесе вашій компанії цей результат? А особисто вам? Що буде, якщо потрібний результат не буде отриманий?

5. Обмежена в часі

Це найважливіша частина будь-якого плану. Коли ви точно знаєте, що хочете, можете це виміряти, готові і здатні цього досягти і мета має значення, пора визначати часові рамки, за які завдання має бути виконане. Якщо у вас немає точної дати зняття результату, то не вийде оцінити ситуацію — раптом необхідно додати потужностей? Чи, навпаки, частина персоналу працює упівсили, таких можна спантеличити додатковим значимим проектом.

Спробуємо розібратися на максимально простому і знайомому кожному прикладі.

Мета "Схуднути до літа":

  • S — схуднути до літа і привести себе у форму;
  • M — схуднути на 5 кг і прибрати 2 см в талії;
  • A — я можу цього зробити, оскільки зайва вага на те і зайвий, щоб від нього позбавитися;
  • R — це важливо, тому як у бікіні я хочу виглядати як дівчина, а не як гусінь;
  • T — добитися результату(мінус 5 кг і 2 см) до 30.05.2020.

Ми розклали мету по поличках і тепер готові до досягнення мети. Для опрацювання вже чіткого плану механіки виконання завдання потрібні додаткові інструменти і окрема стаття. Всім успішного планування і целеполагания!


Надрукувати